Jak mądrze wybierać zabawki?

Zazwyczaj, gdy wchodzimy do sklepu z zabawkami dla dzieci, stajemy przed regałami pełnymi kolorów, wzorów, melodyjek, kształtów. Im dłużej im się przyglądamy, tym bardziej jesteśmy zagubieni. Podążać za modą? Im większa zabawka tym większą radość sprawi? Czy ta zabawka odpowiednio zajmie malucha?

Jakie funkcje powinny spełniać wartościowe zabawki dla dzieci?

Rodzice wiedzą, że powinny uczyć, bawić oraz być bezpieczne. Dobrze, gdyby również potrafiły zająć dziecko na kilka dłuższych chwil. Przede wszystkim zaś mają sprawić dziecku radość i wywoływać pozytywne wrażenia. Zabawki, które znamy ze sklepów przyciągają intensywnymi kolorami, wieloma dźwiękami oraz funkcjami. Zapewniają rozrywkę, ale niewiele ponad to. Jaki mają wpływ na najmłodszych? Wiele z nich ogranicza kreatywność dziecka, a także nie zachęca do myślenia. Często zajmują tylko na chwilę. W konsekwencji maluchy nie trenują uważności i nie potrafią skupić swojej uwagi na dłużej. Mnogość dźwięków i kolorów sprawia, że maluchy są przestymulowane. To prowadzi do ich poddenerwowania, problemów ze skupieniem uwagi, a często także do kłopotów ze snem. Tradycyjne sklepowe zabawki mają także mało wspólnego z ekologią. W większości są wykonane z plastiku. Troska o dobro środowiska i kształtowanie tych postaw wśród najmłodszych są istotne w dobie, kiedy jesteśmy dosłownie zasypani plastikiem.

Zabawki, które zawsze się sprawdzają

Gdy zastanawiamy się nad zabawką dla dziecka, doświadczenie podpowiada nam jedno. Możemy zapewnić swoim pociechom dostęp do wszystkich zabawek świata, a one i tak wybiorą garnki, butelki, wstążki, szeleszczący papier, błoto, piasek. Do tego trochę wyobraźni i zabawa gotowa! Nie od dziś przecież wiadomo, że najbardziej ponadczasową zabawką jest patyk, z którego można stworzyć wszystko :) Co oprócz patyka? Kartony, z których można np. budować bazy, malować na nich rękami, chować się w nich. Garnki, z których można stworzyć perkusję (a wiadomo – im głośniej, tym lepiej) lub schować do nich niespodzianki. A także kamyki, piasek (także ten przeznaczony do zabawy w domu), błoto, przebieranki.

Zalety takich “zabawek”

Patyk, garnki, kartony posiadają wszystkie zalety, których nie mają plastikowe sklepowe zabawki. Pobudzają wyobraźnię dzieci i zachęcają je do myślenia. Dzieci budują własne światy, wymyślają swoje zabawy. Budują, wyburzają, tworzą na nowo. Uczą kreatywności, skupienia. Maluchy mają okazję ćwiczyć swoją motorykę – zarówno małą jak i dużą. Ponadto są ekologiczne i łatwo dostępne.

Nasza propozycja: pudła sensoryczne

Pomysł na ten produkt wyniknął głównie z obserwacji naszych małych podopiecznych. W Studiu Wrażeń maluchy bardzo chętnie uczestniczą w zabawach sensorycznych. Widzimy ich zaangażowanie i skupienie. Wiemy też, jak istotne są takie zabawy dla rozwoju umysłowego. Dotyczy to zarówno najmłodszych, m.in. dzieci z Maluszkowa, jak i tych starszych, w wieku przedszkolnym. Podczas pandemii koronawirusa postanowiliśmy wspomóc rodziców, którzy zostali w domach ze swoimi pociechami. Udało nam się przenieść zabawy ze Studia Wrażeń na grunt domowy. Zamknęliśmy je w Pudełkach Wrażeń :)

Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko

Drogi Rodzicu, tego nie ominiesz :) O tym pamiętaliśmy komponując zestawy do Pudełek Wrażeń. Dostosowaliśmy je do możliwości i potrzeb dzieci w różnym wieku. W sklepie Studia Wrażeń znajdziesz:

  • pudełka sensoryczne dla dzieci w wieku: 0-3 lata, 3-6 lat oraz 6+.
  • Zestaw Małego Chemika dla dzieci w wieku: 3-6 lat i 6+

Pudełka Sensoryczne

Zestawy zawierają składniki do samodzielnego stworzenia mas plastycznych oraz instrukcję do wykonania przynajmniej 20 sensorycznych aktywności. Do dobrej zabawy potrzeba trochę wyobraźni i cierpliwości do brudu :) Produkty zawarte w pudłach sensorycznych są całkowicie bezpieczne – wykonane tylko z naturalnych składników.

Zestaw Małego Chemika

To produkt stworzony z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i starszych (również nastolatków). Pobudzają zainteresowanie zjawiskami atmosferycznymi i zmianami zachodzącymi w przyrodzie. Rozwijają umiejętności logicznego myślenia, łączenia przyczyn ze skutkami. Dzieci, przy użyciu tylko bezpiecznych składników, mogą wykonać doświadczenia chemiczne w domowych warunkach. Dołączyliśmy także odpowiednie instrukcje do ich wykonania.

Pudełka Wrażeń – alternatywa dla plastikowych zabawek

Kiedy wymyśliliśmy ten produkt, nie spodziewaliśmy się, że stanie się tak popularny. To tej pory działaliśmy w Żorach i okolicach, a Pudełka Wrażeń były wysyłane w różne części Polski. To uświadczyło nas w przekonaniu, że są one odpowiedzią na potrzeby dzieci i rodziców. Nie tylko w dobie pandemii, ale każdego dnia warto szukać i korzystać z aktywności, które pobudzają wyobraźnię i rozwój umysłowy najmłodszych. 

 

Dołącz do newslettera